Скільки видів нержавіючої сталі існує? Як зрозуміти, який саме вид підходить для виготовлення виробів із нержавійки? У цій статті ми дамо вичерпні відповіді на ці та інші питання.
Нержавіючі сталі стійкі до корозії завдяки повністю покриваючій поверхню оксидній плівці, багатій хромом і нікелем. Леговані сталі, що містять менше 8% добавок, мають показники корозійної стійкості, близькі до звичайної вуглецевої сталі.
Низьколеговані сталі, які містять близько 8% легуючих добавок, є феритними або аустенітними та мають хороші фізико-механічні властивості. Вони магнітні і відносно легко піддаються механічній обробці. Ці типи сталей варто скоріше віднести до слабкокорозійних, ніж до нержавіючих, оскільки вони схильні до точкової корозії та покриваються плямами.
Феритна нержавіюча сталь
Марки корозійностійкої феритної нержавіючої сталі відомі як серія 400. Марки з номерами від 403 до 420 зазвичай містять від 11 до 14% хрома. Більш стійкі до корозії марки з номерами між 430 (аналог по ГОСТ 08х17) і 440 містять від 15 до 18% хрома. Ці марки нержавіючої сталі не містять нікелю як легуючого елемента. Марка сталі 630 містить від 3 до 5% нікелю та від 3 до 5% хрома; присутність цих добавок робить матеріал добре оброблювальним і знижує виділення вторинних фаз. Цей матеріал добре протистоїть корозії в різних середовищах. За антикорозійними властивостями він близький до марки 304).
Аустенитна нержавіюча сталь
З підвищенням вмісту легуючих добавок (в основному нікелю) сталі стають більш аустенітними та втрачають магнітні властивості. Підвищений вміст легуючих добавок покращує корозійну стійкість, особливо це стосується точкової та щілинної корозії. Поверхнева плівка міцна і містить мало заліза (або не містить зовсім). Для того щоб видалити з поверхні залишкове залізо і зробити поверхневу плівку значно більш рівномірною і стійкою до місцевої корозії, може використовуватися пасивація. При подальшому підвищенні вмісту легуючих добавок з'являються так звані дуплексні нержавіючі сталі, які мають ще більшу хімічну стійкість.
Збільшення вмісту легуючих елементів завжди тягне за собою підвищення вартості матеріалу. Однак, міцність сталі зростає, а деякі втрати можна частково компенсувати, зменшуючи товщину та площу перетину.
Розповсюджені марки аустенитної нержавіючої сталі
Розповсюджені марки аустенитної нержавіючої сталі — це 301, 303, 304, 316, 317, 321, 314 (по зростанню вмісту добавок). Там, де вимагається низький рівень корозійної стійкості (в певній мірі прийнятна точкова корозія і плями іржі), як недорогий (не аустенітний) варіант можна розглянути марку 3CR12.
Марка сталі 301 містить трохи менше хрому (16-18%) і менше нікелю (6-8%), ніж 304, хоча ці дві марки можуть збігатися за властивостями: сталь 301 хорошої якості еквівалентна сталі 304 поганої якості. В залежності від ступеня холодної обробки, марку 301 можна відрізнити від 304 за слабкими магнітними властивостями.
Різновидами марки 301 є 301L і 301LN. Марка 301L має низький вміст вуглецю, за рахунок чого більш пластична, тоді як 301LN — це різновид з меншим вмістом азоту, яка простіше нагартовується. Вона також має більш високий числовий еквівалент стійкості до точкової корозії (PREN), ніж звичайна сталь 301.
Марка 304 — це «класична» нержавіюча сталь 18/8. Вона зазвичай містить 17,5-20% хрому і від 8 до 11% нікелю. Як правило, вона не магнітна. Перевага цієї марки полягає в тому, що її легко піддавати глибокій витяжці при виготовленні раковин із нержавійки, каструль і інших промислових товарів, що виготовляються методом штампування. Вона прекрасно протистоїть корозії в різних атмосферних середовищах, однак вона досить чутлива до точкової та щілинної корозії в теплих хлоридсодержащих середовищах і через це не повинна використовуватися в морських умовах або в харчовій промисловості, де застосовуються хлоридсодержащі очищувальні реагенти. Також слід уникати контактів з біологічними рідинами.
Сталі 321 (12х18н10т) і 347 — це модифікації марки 304, в які якісний титан або ніобій для зниження чутливості матеріалу до виділення карбідів, що виникають внаслідок нагрівання при зварюванні і призводять до міжкристалітної корозії.
Сталь 316 (аналог 08Х17Н13М2) — найбільш стійка до корозії з поширених марок нержавіючої сталі. Вона містить від 16 до 18,5% хрому, від 10 до 14% нікелю та від 2 до 3% молібдену. Це переважний матеріал для тих випадків, коли потрібен високий рівень стійкості до точкової і щілинної корозії в хлоридсодержащих середовищах. Вона часто використовується в транспорті та будівництві завдяки зовнішньому вигляду поверхні, хоча вплив теплих хлоридсодержащих середовищ, тим не менш, може призвести до появи непривабливих ржавих плям і естетично небажаних питтингов.
Сталь марки 314 — це аустенітна нержавіюча сталь з вмістом 23-26% хрому та від 19 до 22% нікелю. Вона прекрасно опирається корозії і не має таких проблем зі зварюванням, як дуплексні сталі.
Дуплексні нержавіючі сталі
Як винятково стійкий до корозії матеріал необхідно вибирати дуплексні нержавіючі сталі. Дуплексні нержавіючі сталі мають змішану мікроструктуру ферриту та аустеніту. Через це їх властивості схожі і з ферритними, і з аустенітними сталями. Вони надзвичайно стійкі до корозії, з високою ступеню стійкості як до точкової, так і до щілинної корозії. Їх недолік полягає в складності зварювання.
Існує два типи дуплексних сталей, відомі як перше покоління і друге покоління. Покращені сталі другого покоління містять більше азоту і значно більш стійкі до точкової корозії. Їх відмінність від супердуплексних нержавіючих сталей полягає в тому, що їх числовий еквівалент стійкості до точкової корозії (PREN) менше 40, тоді як супердуплексні сталі мають показник PREN більше 40. Ці типи сталей відомі під такими наименуваннями, як SAF 2507, Ferralium SD40 та Zeron 100.
Супердуплексні сплави використовуються як вищі за стійкістю до корозії метали.
Дуплексні нержавіючі сталі містять від 19 до 24% хрому і від 3 до 5% нікелю. Супердуплексні нержавіючі сталі містять від 24 до 27% хрому і від 6 до 8% нікелю; також вони, як правило, мають підвищений вміст азоту – від 0,2 до 0,35%.
Для замовлення та більш детальної інформації звертайтеся по номеру +380977853428 або пишіть на електронну адресу zakupivlya@metalltech.com.ua